ПРАВОЗАХИСНА ОРГАНІЗАЦІЯ PUBLIC ADVOCACY ЗАКЛИКАЛА СВІТОВУ СПІЛЬНОТУ ПОСЛАБИТИ КАРАНТИННІ ОБМЕЖЕННЯ ПРОВЕДЕННЯ БОГОСЛУЖІНЬ І ПОЧАТИ БОРОТИСЯ З ПОЛІТИЗАЦІЄЮ РЕЛІГІЇ В СВІТІ

 

10.11.2020 р глава НГО “PUBLIC ADVOCACY” ДЕНИСОВ О.С. взяв участь в нараді ОБСЄ SUPPLEMENTARY HUMAN DIMENSION MEETING (SHDM) III ON FREEDOM OF RELIGION OR BELIEF в форматах усної та письмової заяв.

 

В ході виступу Денисова О.С. було відзначено, що в ситуації масових локдаунів і карантинних обмежень необхідно знайти баланс між дотриманням санітарних норм безпеки і правом віруючих здійснювати релігійні обряди в традиційній формі.

 

У ситуації, коли влада дозволяє працювати магазинам, банкам і соціальним установам, - церкви, які виконують норми санітарної безпеки не можуть закриватися. Тим більше що міжнародне право і національне законодавство, в переважній більшості країн, знаходиться на стороні віруючих. Прагнення замінити традиційні форми віросповідання цифровими технологіями не зустрічало підтримки у багатьох віруючих і їх право на релігійну практику повинно бути захищене в повній мірі.

 

У зв'язку з цим ОБСЄ і державам-членам цієї організації було рекомендовано пом'якшити обмежувальні заходи в період карантину по відношенню до релігійних організацій.

 

Також глава правозахисної організації зазначив, що в сучасному світі в цілому ряді регіонів спостерігаються однакові тенденції - так, влада Чорногорії, Північної Македонії та України політизують релігійне питання в електоральних цілях. Тема Церкви стає предметом виборчих технологій, і це створює попит на вчинення правопорушень по відношенню до УПЦ в Україні, СПЦ в Чорногорії і Північної Македонії.

 

Так, екс-президент України П. Порошенко лобіював проект створення "Православної Церкви України", а новий президент України В. Зеленський зустрівся напередодні місцевих виборів з Константинопольським патріархом Варфоломієм. При цьому Константинопольському патріархату обіцяно передати церковні будівлі, хоча вони повинні підлягати реституції - поверненню українським конфесіям, і про це є відповідне міжнародне зобов'язання України. Немає сумнівів, що такі дії викликають поділ в українському суспільстві і не сприяють утвердженню релігійного миру.

 

В результаті українські політики різного рівня прагнуть в свою чергу використовувати релігійну тематику, організовують проекти з підтримки "переходів" церков з однієї юрисдикції в іншу, видають для цього методичні посібники та створюють бригади юридичної та силової підтримки. Все це результат політичного попиту на церковні питання, і це має мало відношення до віри і прав конкретних людей. Тому ОБСЄ повинні не тільки здійснювати моніторинг порушень прав віруючих шляхом регулярного інтерв'ювання потерпілих УПЦ, а й розробити конкретні форми і методи деполітизації релігійної сфери.

 

В рівній мірі необхідно здійснювати міжнародну критику тих політиків, які використовують церковне питання в своїх виборчих технологіях. Також потрібно прагнути виконувати закон і притягати винних в скоєнні правопорушень до юридичної відповідальності.

 

На жаль, в Україні з багатьох справ захист на національному рівні не приносить результату, так як кримінальні провадження у справах про порушення прав віруючих хоча і відкриваються формально, але не розслідуються належним чином. Навіть в тих випадках, коли злочинці самі викладають докази скоєння своїх злочинів в соціальних мережах. Так, нашій організації доводиться звертатися за захистом в ООН, і добре, якщо для захисту конкретної громади вдається отримати рішення будь-якого міжнародного органу, наприклад - Комітету з прав людини ООН у справі громади УПЦ в Івано-Франківську.

 

Денисов О.С. подякував спеціального доповідача ООН з питань свободи релігії та переконань пана Ахмеда Шахіда, який був присутній на нараді за те, що він направив уряду України комунікацію про порушення прав віруючих УПЦ, однак такі заходи не є достатніми в разі, коли правопорушення відбуваються систематично і стають частиною державної політики.

 

У зв'язку з цим правозахисна організація Public Advbocacy рекомендувала ОБСЄ і державам-учасникам, а також офіційним мандатарію ООН здійснювати публічну критику державної політики порушень прав віруючих України, Чорногорії і Північної Македонії.

 

Більш детально з заявами правозахисної організації Public Advocacy можна ознайомитися на сайтах ООН і ОБСЄ:

 

- для доступу до документа в системі ООН введіть вказаний нижче код документа в графі "Symbol" сайту центру документації ООН [1]:

 

A / HRC / 45 / NGO / 112, A / HRC / 45 / NGO / 129, A / HRC / 42 / NGO / 19, A / HRC / 42 / NGO / 20, A / HRC / 41 / NGO / 19, A / HRC / 41 / NGO / 20, A / HRC / 41 / NGO / 21, A / HRC / 41 / NGO / 22, A / HRC / 41 / NGO / 23, A / HRC / 41 / NGO / 24, A / HRC / 41 / NGO / 26, A / HRC / 37 / NGO / 33, A / HRC / 37 / NGO / 40, A / HRC / 37 / NGO / 61, A / HRC / 38 / NGO / 14, A / HRC / 38 / NGO / 21, A / HRC / 38 / NGO / 15, A / HRC / 38 / NGO / 13, A / HRC / 38 / NGO / 22, A / HRC / 39 / NGO / 6, A / HRC / 39 / NGO / 7, A / HRC / 39 / NGO / 5, A / HRC / 39 / NGO / 3, A / HRC / 39 / NGO / 4, A / HRC / 40 / NGO / 70, A / HRC / 40 / NGO / 19, A / HRC / 40 / NGO / 72, A / HRC / 40 / NGO / 71, A / HRC / 40 / NGO / 69, A / HRC / 40 / NGO / 19

 

- для доступу до документа в системі OSCE перейдіть за посиланнями: https://www.osce.org/odihr/415814, https://www.osce.org/odihr/325191, https://www.osce.org/ odihr / 415808.

 

[1] https://documents.un.org/prod/ods.nsf/home.xsp